Zalety zabaw tablicami sensorycznymi

Dzieci bardzo lubią bawić się zwykłymi, domowymi przedmiotami. Jeżeli da się coś przekręcić, przesunąć czy otworzyć, to będzie to coś niesamowitego dla nich. Oczywiście przeważnie te najbardziej interesujące przedmioty w jakiś sposób trzeba przed dziećmi zabezpieczać, ale można za to im coś ciekawego dać zamian, co na pewno ucieszy każdego młodego odkrywcę. Tego typu zabawką jest tablica sensoryczna. Zrobiona jest ona przeważnie z deski lub sklejki, do której przyczepione są różnego rodzaju rzeczy.

Mogą to być zębatki, pokrętła czy przełączniki, nadające się idealnie do odkrywania, jakie jest ich działanie. Bardzo dobrze sprawdzają się też elementy wydające jakieś dźwięki, przykładowo dzwonki, trąbki czy cymbałki, ale elementów takich może być dużo więcej. Każdy z nich będzie coś wnosił, każdy pokaże coś nowego i stymuluje wyobraźnię do działania. Tablice manualne są niezastąpione jeśli chodzi o poznawanie przez maluchy otaczającego świata, będą się świetnie sprawdzać nawet w wieku pięciu czy sześciu lat. Ogromnym ich plusem jest to, że pozwalają na samodzielność. Wszystko, co tablica edukacyjna zawiera w sobie, jest dostępne, nie ma żadnej obawy, że któryś z rodziców podejdzie i zabroni bawić się tym zdobytym skarbem. Kolejną rzeczą jest okrywanie.

Za każdym razem, gdy dziecko sięgnie po tablicę, będzie odkrywał coraz to nowe rzeczy, poznaje jak dokładnie działają poszczególne elementy. Wpływa to bardzo dobrze na rozwój motoryczny, ponieważ poprawia się koordynacja ruchowa oraz rośnie kreatywność. Jednocześnie w niejednym przypadku zajdzie konieczność ćwiczenia cierpliwości i wytrwałości, czyli cech, jakie tak bardzo są potrzebne jak się jest dorosłym. Odpowiednio wykonane i zaprojektowane tablice edukacyjne dla dzieci bez problemów wytrzymają długie lata intensywnego użytkowania, i w tym czasie na pewno pomogą w dużym stopniu w rozwoju naszego malucha.

Wytwórcy tego typu tablic mają w ofercie sporo ich wersji, różniących się wielkością i zawartością. Jeżeli ktoś chce, to może też samemu zrobić taką tablicę, nie będzie to raczej żaden skomplikowany wyczyn.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Wybrane teksty dla ciebie