Jakie są przyczyny zespołu Aspergera?

Zespół Aspergera jest coraz częściej diagnozowany. Tylko co właściwie do niego prowadzi? Jakie są przyczyny zespołu Aspergera? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest zespół Aspergera?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od samego określenia pojęcia zespołu Aspergera. Co się pod nim skrywa? Czy jest zespół Aspergera? To najprościej mówiąc łagodniejsza forma zaburzenia ze spektrum autyzmu, która objawia się trudnościami z nawiązywaniem oraz podtrzymywaniem relacji z innymi ludźmi.

Zespół Aspergera może zostać zdiagnozowany w każdym wieku, ale eksperci wskazują, że najczęściej jest to dysfunkcja rozpoznawana u dzieci w wielu 6-8 lat, a więc wtedy, gdy dziecko rozpoczyna wczesną edukację szkolną. Zespół Aspergera nie jest chorobą, więc dziecko, u którego zdiagnozuje się syndrom, nie jest chore. Zatem nie wymaga też specjalnego traktowania, czy leczenia farmakologicznego. Jedyne, czego będzie potrzeba, to zrozumienia oraz uczęszczania na terapię kognitywną lub behawioralną.

Jakie są przyczyny zespołu Aspergera?

Prawdę mówiąc, to do dzisiaj fachowcom nie udało się wskazać jednoznacznej przyczyny zespołu Aspergera. Najczęściej podaje się, że syndrom może mieć podłoże genetyczne, a ryzyko wystąpienia zaburzenia wzrasta wtedy, gdy ojciec dziecka przekroczył 40. rok życia. Dodatkowo do wystąpienia zespołu Aspergera może przyłożyć się matka, zwłaszcza jeśli w okresie ciąży przejdzie ospę, różyczkę, toksoplazmozę, czy cytomegalię.

Jeśli dojdzie też do komplikacji na etapie porodu, to niestety może pozostać ślad w postaci zachowań autystycznych o różnym stopniu nasilenia. Eksperci jako przyczynę zespoły Aspergera wskazują też przedwczesne narodziny i najczęściej dotyczy to maluszków urodzonych przed 26. tygodniem ciąży.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Wybrane teksty dla ciebie